Изолация с плочи от калциев силикат
Панелите от калциев силикат, известни още като панели от калциев силикат или климатични панели, са важен и сравнително млад изолационен материал, използван за вътрешна изолация. Панелите, които се предлагат в търговската мрежа от около 10 години, се произвеждат чрез специални процеси, които са отворени за капиляри и по този начин съчетават добри изолационни стойности с предимства за вътрешния климат и предотвратяване на растежа на мухъл. Тук можете да научите повече за този практичен изолационен материал, неговите свойства и възможни приложения. Ако планирате вътрешна изолация с калциево-силикатни панели, бояджиите, лакьорите и мазачите на blauarbeit.de във вашия регион ще ви помогнат с тези проекти, ще ви консултират подробно и ще поемат цялата по-нататъшна работа.
производство и строителство
Плочите от калциев силикат са направени от минералите силициев диоксид, калциев оксид, водно стъкло и целулоза. Веществата се смесват и нагряват с пара под налягане. Образува се калциев силикат, който преминава през целулозата от множество малки каналчета, така наречените капиляри. Водната пара може да тече през този капиляр. Те намаляват изолационния ефект на панелите от калциев силикат в сравнение с изолационните материали със затворени клетки като твърда полиуретанова пяна, но предотвратяват събирането на влага зад панелите. Климатичните панели не са снабдени с допълнителни повърхностни покрития, а се изрязват до желаната дебелина и формат, нанасят се директно върху стените и се запълват заедно. Също така върху пароизолация, която иначе се използва за вътрешна изолация,
Технически характеристики на плоскости от калциев силикат
Панелите от калциев силикат имат следните технически свойства. Стойностите се отнасят за дебелина 8 cm.
Характеристика | Стойност |
---|---|
топлопроводимост | 0,050 до 0,065 W/m²K |
фактор на устойчивост на водни пари | 3 до 20 |
клас на противопожарна защита | A1/A2 (незапалим) |
PH стойност | 9 до 12 (слабо до силно алкално) |
обемна плътност | 110 до 260 kg/m³ |
цена на квадратен метър | 30-80 евро |
предимства и недостатъци
Предимства
Най-голямото предимство на калциево-силикатните панели е тяхната отворена за дифузия структура. Влагата може да дифундира през това, вместо да кондензира зад панелите и да причини увреждане от влага или растеж на мухъл. Друга причина, поради която мухълът няма шанс с климатичните плоскости, е тяхната pH стойност. Алкалната среда предотвратява развитието на мухъл. Те също така съхраняват влагата и я освобождават отново, така че осигуряват постоянно добър климат в помещението, което им дава и името климатични панели. Те се полагат бързо и лесно и не изискват сериозна подготовка на основата или пароизолация. Това значително намалява разходите за монтаж и продължителността на работата. Не на последно място, те са незапалими, поради което калциево-силикатните панели се използват и за противопожарна защита.
Недостатъци
U -стойността на панелите от калциев силикат е малко по-висока от тази на подобни изолационни панели като стиропор или твърда полиуретанова пяна. Поради тази причина панелите от калциев силикат трябва да бъдат по-дебели, за да се постигне желаната термична защита. При вътрешната изолация това неизбежно е свързано със загуба на жилищна площ. Друг аргумент против плочите от калциев силикат е тяхната сравнително висока цена.
Освен това панелите предявяват изисквания към подпочвата. Не е възможен монтаж върху гипсокартон. Панелите могат да бъдат боядисани или покрити с тапети, но те трябва да са отворени за дифузия. Само по този начин отвореният капилярен строителен материал може да покаже своите предимства. Въпреки че тези панели не са нито вредни за здравето, нито за околната среда, тяхното производство и изхвърляне са по-малко устойчиви от естествените материали като коноп или юта.
Възможни приложения за плочи от калциев силикат
Плочите от калциев силикат се използват изключително за вътрешна изолация. Тук можете да запечатате както цели вътрешни стени, така и само избрани участъци. Популярно е например да се използва върху нови врати или прозорци, за да се уплътни и зоната около тези отвори. В противен случай прозорците и вратите могат да се превърнат в точка на кондензация на влага и следователно в начална точка за развитие на мухъл. Тъй като вътрешната изолация се използва главно в къщи, които не са подходящи за външна изолация, панелите от калциев силикат често се използват в къщи от списък, редови къщи и сутеренни апартаменти. Те са и предпочитаният метод за съществуващи щети от мухъл, тъй като те не само се борят с причината за мухъла, но и освобождават вече засегнатите области.
В самата къща панелите от калциев силикат могат да се използват навсякъде. Влагоотблъскващите плоскости са подходящи и за използване във влажни помещения и издържат добре на механични натоварвания.
Важни съвети за монтаж
За да се избегнат топлинни мостове, плоскостите от калциев силикат трябва да се полагат изравнени и добре запълнени. Трябва да се избягват кухи слоеве, поради което основата не трябва да има неравности по-големи от 2 mm. Това представлява предизвикателство за монтажника, особено в ниши и ъгли, като например в радиатори или в прозоречни ниши. В допълнение, панелите трябва да се полагат и върху вътрешни стени и тавани, които са непосредствено до външните стени. Това не позволява на студа да прониква през бетона в съседните части на сградата и да разсейва топлината на помещението оттам. Това се нарича флангова изолация.
Освен това както основата, така и цветът на тапета или стаята трябва да бъдат съгласувани с панелите от калциев силикат. С минерална мазилка или бетон със запалима бариера като субстрат и боя или тапет, които са отворени за дифузия, материалът може да демонстрира своите предимства. Самото полагане става безпроблемно, защото плоскостите просто се залепват наравно и се запълват шевовете. За да се предотврати разместването на панелите, трябва да има отместване от най-малко 20 cm между панелите. Лепилото и шпатулата ще изсъхнат след 24 часа и тапетът или боята могат да бъдат залепени. Минералната мазилка, силикатната боя или тънките хартиени тапети са най-подходящи тук.